OK
کابینت بانک

روش های تمیز کردن کابینت ام دی اف، فلزی و چوبی


روش های تمیز کردن کابینت ام دی اف، فلزی و چوبی

پاک کردن کابینت آشپزخانه و پیدا کردن راهکار مناسبی برای آن، از دغدغه های همیشگی خیلی از زنان خانه دار بوده است. در این مطلب راهنمای جامعی برای سامان دهی و تمیز کردن کابینت های ام دی اف، فلزی و چوبی ارائه شده است.

 
تمیز کردن کابینت های آشپزخانه برای اکثر خانم های خانه دار کاری سخت و دشوار است. برای آماده سازی غذا در هر وعده غذایی شما به تعداد معینی ظرف نیاز دارید. یک آشپز حرفه ای باید از تمامی امکانات خود به بهترین نحو ممکن استفاده کند.

در مقاله زیر مراحل تمیز کردن کابینت آشپزخانه را برایتان شرح می دهیم:

مرحله اول: خالی کردن کابینت ها

همه ظروف را از داخل کابینت ها خارج کرده و روی میز یا جزیره آشپزخانه قرار دهید.
هر آیتم را جداگانه دسته بندی کنید، مثلا ظروف ادویه جات در یک دسته، ظروف پخت و پز دسته دیگر و ظروف سوپرمارکت و تابه ها و پلاستیک ها و ... به همین ترتیب.


ظروف خراب یا غیر قابل استفاده را دور بریزیدو ظروف اضافی که دارید را به کسی که نیاز دارد ببخشید.
مواد غذایی که تاریخ انقضای آنها تمام شده است را دور بریزید.


ظروف یا وسایلی که از آنها کمتر از دو بار در ماه استفاده می کنید را در جاهای دور از دسترس قرار دهید. مثلا، 5 کتاب آشپزی مورد علاقه تان را جدا کرده و بقیه را در مکانی دور از دسترس بگذارید.
بعد از نظم دادن به وسایل داخل کابینت ها، شروع به شستن و تمیز کردن کابینت ها کنید، حتی می توانید از این فرصت استفاده کرده و داخل کابینت هایتان را رنگ کنید:


مرحله دوم: تمیز کردن داخل کابینت ها

هنگام تمیز کردن خانه، در اکثر موارد کابینت آشپزخانه نادید گرفته می شود. با این حال، آشپزخانه یکی از مکان هایی است که به دلیل پخت و پز در آن، خیلی زود دوده یا چربی و حتی خاک می گیرد. اگر بدانید که چگونه باید کابینت های آشپزخانه خود را تمیز کنید به راحتی و بدون درنگ این کار را انجام می دهید:

قبل ازشستن داخل کابینت ها، ابتدا آشغال های داخل آن را جارو کنید.
از این روش ها برای شستن کابینت ها استفاده کنید:
مواد شوینده و آب:
یک محلول به کمک آب و مواد شوینده آماده کنید. یک فنجان مواد شوینده را با دو فنجان آب گرم مخلوط کرده و داخل کابینت های خود را با یک پارچه تمیز یا اسفنج نرم پاک کنید. سپس مجددا کابینت ها را با آب خالی شست و شو دهید.


*نکته: این روش برای شست و شوی کابینت های ام دی اف و فلزی مناسب است.
*نکته: اگر لایه چربی روی کابینت مانده بود، با کمک سیم ظرفشویی آغشته به محلول، آن را با احتیاط تمیز کنید.

سرکه و آب:
از محلول سرکه و آب برای شست وشوی کابینت های فلزی و چوبی خود استفاده کنید. 

 *نکته: برای تمیز کردن کابینت فلزی از جوش شیرین استفاده نکنید. حتما پس از شست و شوی کابینت فلزی آن را کاملا خشک کنید تا زنگ نزند.


مواد شوینده

*نکته: محلول سرکه و آب به چوب آسیبی نمیزند اما اگر به هر دلیلی دوست ندارید برای تمیز کردن کابینت های چوبی خود از سرکه استفاده کنید، می توانید از یک قاشق چای خوری مایع صابونی به جای سرکه استفاده کنید.

جوش شیرین و آب:
می توانید برای پاک کردن لکه های سخت، خمیری از جوش شیرین و آب تهیه کرده و روی لکه ها بمالید، سپس به کمک اسفنج نم دار آن را پاک کنید.


نکاتی برای تمیز کردن کابینت ها:

برای شست  وشوی کابینت های چوبی از سرکه و آب و یا مایع صابونی و آب استفاده کنید.
درب کابینت نزدیک به اجاق گاز را بعد از هر بار پخت و پز تمیز کنید تا لکه ها مدت زیادی نمانند.
برای شستن کابینت های چوبی از ماده شوینده مخصوص چوب استفاده کنید. این محلول منحصرا برای پاک کردن چربی و لکه از روی چوب طراحی شده است. آن را روی کابینت اسپری کرده و به کمک یک دستمال مرطوب پاک کنید.
پس از تمیز کردن کابینت ها به خصوص کابینت های چوبی، از پلیش استفاده کنید تا کابینت شما برق بزند و بدرخشد. پلیش را روی یک دستمال نرم اسپری کرده و روی سطح کابینت بکشید.


مرحله سوم: قرار دادن لوازم سر جای خود

وقتی تمام آیتم های مربوط به مراحل قبلی را انجام دادید، حالا باید لوازم را داخل کابینت ها بچینید:
وسایلی که روزانه از آنها استفاده می کنید، داخل شلف ها، کابینت ها و کشوهای در دسترس قرار دهید.
قبل از قرار دادن ظروف و وسایل داخل کابینت ها، تعداد دفعات استفاده از آن را در نظر بگیرید. برای مثال فنجان ها و ظروفی که روزانه استفاده می شوند را در کابینتی نزدیک به ماشین ظرفشوئی و قابلمه و ماهی تابه را در کابینتی نزدیک به اجاق گاز قراردهید.


ظروف اضافی را به نحوی در کابینت ها بچینید که در مواقع لزوم مانند مهمانی ها دسترسی به آنها برایتان ساده باشد.
از دیوایدرهایی استفاده کنید تا به کمک آنها بتوانید کارد و چنگال، سینی و از این قبیل وسایل را داخل کشو یا کابینت از یکدیگر جدا کنید.


*نکته: توجه داشته باشید که در اکثر موارد بزرگترین مشکل کابینت، استفاده ناکارامد از فضای آشپزخانه است. در استفاده از شلف دیواری سعی کنید به کمک دیوایدرها آن را بخش بندی کنید تا کارایی بهتری داشته باشند.


در چیدمان خود دقت داشته باشید که همه چیز به درستی در دسترس قرار گیرد و با نظم چیده شود و لازم نباشد ساعت ها بگردید تا یک وسیله یا ماده غذایی را پیدا کنید.روش های تمیز کردن کابینت ام دی اف، فلزی و چوبی

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر