OK
کابینت بانک

انتشار فرمالدئید از صفحات چوبی و ام دی اف تا چه حد خطرناک است؟


انتشار فرمالدئید از صفحات چوبی و ام دی اف تا چه حد خطرناک است؟

وجود رزین اوره فرمالدئید در ام دی اف، نئوپان، پلی وود و صفحات چوبی باعث انتشار گاز فرمالدئید در محیط می شود که گفته می شود برای سلامت انسان مضر است.


 این برداشت غلط وجود دارد که فرمالدئید یک ترکیب مصنوعی و ساخته‌ی دست بشر است. این برداشت اشتباه است. فرمالدئید یکی از مولکول‌هایی است که به وفور در طبیعت یافت می‌شود و نوعی گاز بدون رنگ است. این گاز بوی تندی دارد و چشم‌ها و گلو را اذیت می‌کند. فرمالدئید در غلظت بسیار بالا سمی است. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است احتمالا فرمالدئید برای انسان‌ها سرطان‌زا است. فرمالدئید در غلظت‌های کم‌تر از 0.1 pmm از طریق بو قابل تشخیص نیست. در غلظت‌های 0.1 تا 0.5 pmm از طریق بو قابل تشخیص است و چشم، بینی و گلوی افراد حساس را اذیت می‌کند. 

انتشار فرمالدئید از صفحات چوبی و ام دی اف  


فرمالدئید به طور طبیعی به مقدار ناچیز در چوب وجود دارد. انتشار فرمالدئید از چوب در دمای بالا افزایش می‌یابد، حتی اگر در آن از رزین استفاده نشده باشد. فرمول شیمیایی فرمالدئید CH2O است. از این ماده به طور گسترده در صنایع مختلف از جمله مصالح ساختمانی و صنایع چوبی استفاده می‌شود.
رزینی که در ساخت صفحات چوبی از قبیل نئوپان، پلی وود و ام دی اف استفاده می‌شود رزین اوره فرمالدئید است. وجود این ماده باعث می‌شود به مرور زمان فرمالدئید از این صفحات متصاعد شود که موجب برخی اختلالات تنفسی، به خصوص در کودکان و سالمندان شود.  
میزان مجاز انتشار فرمالدئید از فراورده‌های چوبی در طول دهه‌های اخیر کاهش یافته است. در کشورهای آمریکا اتحادیه‌ی اروپا، چین، و ژاپن قوانینی وضع شده است که مقدار مجاز انتشار فرمالدئید را از چوب و فراورده‌های چوبی معین می‌کند و بدون شک از این پس روی محصولاتی که فرمالدئید منتشر می‌کنند تمرکز و کنترل بیشتری خواهد بود. هم‌چنین پژوهشگران در پی یافتن جایگزینی برای رزین اوره فرمالدئید هستند تا خطرات ناشی از انتشار فرمالدئید را کاهش دهند.
انتشار فرمالدئید از صفحات چوبی و ام دی اف تا چه حد خطرناک است؟
نويسنده :
مليحه سرلک
تاريخ :
یکشنبه 2 مهر 1396
نظر :
باعرض سلام و ادب ضمن تشکر از اطلاع رساني شما لازم به ذکر است که در قسمتي از توضيحات شما اشکالي وجود دارد وآن در مورد وجود رزين در پلي وود ميباشد اينجانب به عنوان يک توليد کننده به اطلاع عموم ميرسانم که در فرآيند توليد پلي وود به هيچ عنوان از رزين استفاده نميشود و توليد بر اثر فرآيند پخت در حرارت بالا صورت ميگيرد و گازفرمالدئيد که در چوب موجود ميباشد در پلي وود وجود ندارد.لطفا تصحيح بفرماييد و اطلاعات صحيح ارائه دهيد.متشکرم

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر