OK
کابینت بانک

صاحب ایکیا در گذشت


صاحب ایکیا در گذشت

اینگوار کامپراد در سن 91 سالگی با حدود 58 میلیارد دلار ثروت درگذشت ولی فقط 10 میلیارد دلار برای وارثش باقی گذاشت.


اینگوار کامپراد (Ingvar Kamprad) سوئدی، موسس 91 ساله شرکت لوازم خانگی ایکیا (IKEA) شنبه گذشته با ثروت 57.8 میلیارد دلاری درگذشت. کامپراد دهه های متمادی به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد جهان، کنترل فروش شبکه بزرگی از لوازم خانگی را به عهده داشت. 
کامپراد در 30 مارس 1926 در مزرعه ای کوچک در سوئد به دنیا آمد. وی از 6 سالگی شروع به کار کرد و کبریت می فروخت. در ده سالگی تزئینات کریسمس، خودکار و ماهی می فروخت. در سال 1943 زمانی که تنها 17 سال داشت ایکیا را تاسیس کرد و برای رساندن محصولات از کامیون های شیر مزرعه استفاده می کرد. برای این کار از پولی استفاده کرد که پدرش به عنوان جایزه به او داده بود. این جایزه بابت نمرات خوبش در مدرسه علیرغم اختلالش در یادگیری بود. 


همکنون ایکیا از بزرگ ترین شرکت های دنیاست. ولی بعد از فوت کامپراد کنترل شرکت در دستان وارثش قرار نمیگیرد. در مجموع تنها 10 میلیارد دلار از کل ثروت به وارثش می رسد. بیشتر فروشگاه های ایکیا متعلق به سازمان Stichting Ingka هستند. این سازمان هلندی یک موسسه خیریه است که از ایده های جدید و نوآورانه حمایت می کند. این موسسه در دهه 1980 توسط خود کامپراد در منطقه ای تاسیس شد که از نفوذ خانواده اش در امان باشد.صاحب ایکیا در گذشت
نويسنده :
...
تاريخ :
دوشنبه 16 بهمن 1396
نظر :
خدا رحمتش کنه

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر