OK
کابینت بانک

3 روش برای خم کردن چوب


3 روش برای خم کردن چوب

با این 3 روش به سادگی چوب را خم کنید.

   

در اکثر پروژه‌های چوبی از صفحه‌های صاف استفاده می‌شود، اما گاهی لازم است چوب را خم کنید. خم چوب پروژه را منحصر به فرد می‌کند. روش‌های مختلفی برای خم کردن چوب وجود دارد که هر یک مزایا و معایب خود را دارد. روش‌های مختلف را آزمایش کنید تا ببینید کدام یک برای پروژه‌ی شما مناسب است. در ادامه 3 روش برای خم کردن چوب آمده است. 

خم چوب با روش جعبه‌ی بخار 
1. جعبه‌ی بخار را آماده کنید.
جعبه‌ی بخار می‌تواند یک جعبه‌ی چوبی باشد که خودتان ساخته‌اید. این جعبه چوب را نگه می‌دارد تا خم شود. جنس آن می‌تواند PVC یا چیزهای دیگر باشد. این جعبه باید حفره‌ای داشته باشد که بتوانید از طریق آن بخار را وارد آن کنید. هم‌چنین باید حفره‌ای برای خروج بخار و جلوگیری از ترکیدن جعبه وجود داشته باشد. 


برای گرفتن بهترین نتیجه حفره‌ی خروج را زیر جعبه قرار دهید. این باعث می‌شود فشار درون جعبه‌ی بخار آب را از جعبه بیرون براند. 

2. قالب چوب را آماده کنید. قالب وسیله‌ای است که چوب بخارخورده را در حالت خم  نگه می‌دارد. وقتی چوب خشک شود در همان حالت باقی می‌ماند. برای ساختن قالب روی قطعه‌ای چوب یک نیم‌دایره ترسیم کنید. روی محیط نیم دایره 3 سوراخ برای پیچ‌های بلند ایجاد کنید. به کمک این پیچ‌ها می‌توانید چوب را در حالت خم مهار کنید. 

باید چوب را در حالت خمیدگی ثابت کنید تا حالت بگیرد. برای این کار می‌توانید از گیره‌های آماده استفاده کنید یا خودتان با چوب آن را بسازید. 

3. چوب را بخار بدهید. منبع حرارت را روشن کنید. چوب را داخل جعبه‌ی بخار قرار دهید و بخاردهی را شروع کنید. به طور متوسط چوب باید به ازای هر اینچ ضخامت 1 ساعت بخار داده شود. 

4. پس گذشت زمان کافی چوب را از جعبه‌ی بخار خارج کنید و آن را روی قالب قرار دهید.

به محض خارج کردن چوب‌ها از جعبه‌ی بخار باید این کار را انجام دهید. اجازه بدهید چوب تا زمانی که کاملا خشک شود در همین حالت بماند. 

چوب را با دقت و ملایمت خم کنید. انعطاف‌پذیری انواع مختلف چوب متفاوت است و برخی از آن‌ها می‌تواند فشار بیش‌تری را تحمل کند. 
به محض این‌که چوب را روی قالب قرار دادید آن را با گیره ثابت کنید. برخی آدم‌ها ترجیح می‌دهند پس از اتمام کار خم کردن گیره بزنند. اگر از ابتدا مرحله به مرحله گیره بزنید کنترل بیش‌تری روی کار خواهید داشت. 
برای مشاهده فیلم این روش کلیک کنید. 

خم کردن چوب به روش لایه لایه 
1. چوب را برای خم کردن آماده کنید
.

چوب را به صورت طولی لایه لایه برش بزنید. فراموش نکنید که طول این لایه‌های چوبی باید کمی بیش‌تر اندازه‌ی مد نظر باشد. خم کردن طول چوب را کاهش می‌دهد. 


قبل از برش زدن چوب روی آن با مداد و خط کش یک خط مورب بکشید. به این طریق در صورت به هم خوردن ترتیب لایه‌ها می‌توانید دوباره آن‌ها را مرتب کنید. 

2. سطح لایه‌ها را با ورق نازک چوب پنبه بپوشانید.

چوب پنبه به حالت‌پذیری لایه‌ها کمک می‌کند و ناصافی‌های ناشی از خطای اره را جبران می‌کند. به این طریق انحنای یک‌دست‌تری نیز ایجاد می‌شود. 


3. سطح لایه‌های چوب را با چسب بپوشانید.

چسب باعث می‌شود چوب در حالت خمیده باقی بماند. 


برای چسب‌کاری از غلطتک استفاده کنید. 
از چسب مناسب استفاده کنید:
      o رزین اوره فرمالدهید را امتحان کنید. این رزین پس از خشک شدن خیلی سخت می‌شود و در عین حال به آهستگی خشک می‌شود. 
      o می‌توانید از رزین اپوکسی نیز استفاده کنید. اپوکسی بسیار کارآمد اما گران است. 
      o برای خم کردن لایه‌های چوب از چسب چوب استفاده نکنید. چسب چوب به سرعت خشک می‌شود و سست است، به همین دلیل برای خم کردن چوب مناسب نیست. 

4. قبل از این که چسب خشک شود لایه‌ی چوب را روی قالب قرار دهید.

لایه‌ی بعدی را روی اولین لایه قرار دهید و این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا به ضخامت مد نظر برسید. لایه‌ها را با گیره به هم محکم کنید. وقتی چسب خشک شد انتهای کار را برش بزنید تا به ابعاد دلخواه برسید. 

برای مشاهده فیلم این روش کلیک کنید. 

خم کردن چوب به روش شیار زدن
1. چوب را آماده کنید.

روی چوب در قسمتی که می‌خواهید انحنا ایجاد کنید، به اندازه‌ی دو سوم قطر چوب شیار بزنید. خمیدگی چوب به واسطه این انحناها انجام می‌گیرد. دقت کنید. اگر عمق شیار زیاد باشد ممکن است چوب بشکند. 


نکته‌ی مهم در این روش فاصله‌ی بین شیارها است. فاصله‌ی بین شیارها باید جایی که ممکن است یکسان باشد. سعی کنید فاصله‌ی بین هر شیار حدود 1.3 سانتیمتر (0.5 اینچ) باشد. 
همیشه در جهت رگه‌های چوب شیار بزنید. در غیر این صورت احتمال شکستن چوب در محل شیار بیش‌تر می‌شود. 

2. دو سر چوب را بگیرید و فشار دهید

تا شکاف‌ها پر شود و شیارها به هم نزدیک شود.

3. خمیدگی را تثبیت کنید.

سطح کار را با روکش یا لمینت بپوشانید. این نه تنها خمیدگی را تثبیت می‌کند بلکه خراش‌های ایجادشده در هنگام کار را نیز می‌پوشاند. 
اگر می‌خواهید ظاهر شکاف‌ها را بپوشانید چسب و خاک اره را مخلوط کنید و فضای خالی باقی مانده را با آن پر کنید. 

برای مشاهده فیلم این روش کلیک کنید.

بررسی و خرید انواع چوب در کابینت بانک3 روش برای خم کردن چوب
نويسنده :
natsu
تاريخ :
جمعه 28 تیر 1398
نظر :
مفید بود
نويسنده :
ام دی اف رو میشه خم کرد؟
تاريخ :
جمعه 14 تیر 1398
نظر :
ناشناس
نويسنده :
منوچهر
تاريخ :
یکشنبه 12 اسفند 1397
نظر :
بسیار مفید و عالی سرفراز باشید
نويسنده :
منوچهر
تاريخ :
یکشنبه 12 اسفند 1397
نظر :
بسار عالی و مفید سرفراز باشید

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر