OK
کابینت بانک

10 نکته کاربردی از متخصصین دکوراسیون در طراحی آشپزخانه


10 نکته کاربردی از متخصصین دکوراسیون در طراحی آشپزخانه

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه نکات جزئی و مهمی وجود دارد که متخصین دکوراسیون چند نمونه از آن ها را شرح داده اند...


طراحان داخلی و متخصصان در  موسسه Amara و هم چنین یکی از کارشناسان آن ها به نام sam hood، نظرات کارشناسی شان را در رابطه با بالا بردن پتانسیل های محیط آشپزخانه طوری که کارایی و زیبایی در آن به بالاترین حد خود برسد، در این مقاله بیان کردند.  توصیه های sam  فقط نیازهای طراحان داخلی را پوشش نمی دهد، بلکه این توصیه ها برای تمام افرادی که اغلب کارشان آشپزی برای خانواده و دوستانشان است نیز بیان شده است. 

توصیه های ارائه شده در طراحی آشپزخانه

1. بگذارید در طراحی آشپزخانه تان مشخص شود که محلی برای آشپزی است

در هر خانوده ای یک شخص وجود دارد که معمولا آشپزی ها بر عهده اوست اگر شانس داشتن یک آشپز حرفه ای را در خانه تان دارید باید مطمئن شوید که محیط آشپزخانه می تواند پاسخگوی نیازهای این فرد باشد. اگر کابینت ها را در ارتفاع خیلی بلند در نظر بگیرید فقط برای افراد قد بلند قابل استفاده است و اگر ارتفاع کابینت ها را خیلی پایین در نظر بگیرید استفاده از آن برای افراد قد بلند دچار مشکل می شود. 

از آنجایی که معمولا یک دست آشپز، هنگام آشپزی مشغول است، باید وسایل را طوری بچنیم که استفاده از آن ها به سادگی و با سرعت امکان پذیر باشد. اگر وسایلی مانند تستر و مخلوط کن را احتیاج ندارید پس آن ها را از روی صفحه کابینت بردارید و به جای آن  اجاق گاز و مایکرویو مناسبی برای آشپزی فراهم کنید. 

2. سبکی را انتخاب کنید که همیشه تمیز به نظر برسد


هر سبکی از آشپزخانه را که انتخاب کنید اگر تمیز و مرتب نگه داشته نشود درنگهداری آن دچار مشکل خواهید شد. اما بعضی از سبک های آشپزخانه تمیز و مرتب تر به نظر می رسند. برای انتخاب دیزاین و طراحی آشپزخانه تان حتما سبک زندگی تان را در نظر داشته باشید. برای انتخاب رنگ مورد نظرتان باید توجه کنید که این رنگ چه میزان کثیفی ها را نمایش می دهد و هر چند وقت یک بار نیاز به تمیز کردن دارد تا آشپزخانه تان همیشه زیبا و تمیز به نظر برسد. 

اگر می دانید که خیلی مرتب نیستید پس در انتخاب دیزاین کابینت آشپزخانه خود دقت کنید. شما نباید ترکیب رنگی تک رنگ و ساده با طراحی مینیمالی را انتخاب کنید و اگر به شدت تمیز و مرتب هستید، سبک روستایی نمی تواند گزینه مناسبی برای شما باشد زیرا به علت طراحی کابینت و  سبک کلی آن هیچ وقت احساس مرتب بودن را به طور کامل به شما نمی دهد. 

3. جزیره آشپزخانه را با یک دلیل قابل قبول ایجاد کنید


آشپزخانه های بزرگ و جادار معمولا یک جزیره در وسط خود دارند. که اگر یک آشپز ماهر در خانه ی خود دارید، جزیره آشپزخانه می تواند برایش بسیار کاربردی باشد. اما اگر جزیره آشپزخانه بیشتر جنبه تزئینی داشته باشد تا کاربردی، بهتر است آن را حذف کنید و به جای آن یک میز شام یا فضایی برای نشستن ایجاد کنید. 
به عبارت دیگر اگر شما از دوستداران آشپزی هستید و در آشپزخانه تان جزیره ندارید، راه هایی که داشتن یک فضایی کاربردی برای آشپزی در آشپزخانه تان را بررسی کنید.  اگر امکان و فضای قرار دادن یک جزیره را ندارید یک میز مخصوص نوشیدنی یا dumbwaiter ( وسیله ای در داخل کابینت جا گذاشته می شود و مانند یک آسانسور وسایل را بین مکابینت بالایی و پایینی جا به جا می کند. ) هنوز می تواند به شما در نگهداری و آماده کردن غذا و نوشیدنی کمک کند. 

جزیره آشپزخانه جزئی است که در دیزاین و طراحی آشپزخانه می تواند خیلی مهم و کاربردی باشد، اما اگر دلیل درست و منطقی برای استفاده از آن را دارید، آن را ایجاد کنید. 

4.لوازم باید تکمیل باشند


همه ی لوازم ضروری را در آشپزخانه نگهداری کنید. از یک مخلوط کن حرفه ای گرفته تا یک دربازکن با کیفیت. باید مطمئن شوید همه وسایل مورد نیازتان در آشپزخانه وجود دارد. غذاهای دریایی دوست دراید؟ مطمئن شوید همه نوع چاقو برای پوست کندن و پاک کردن ماهی مورد علاقه تان را در آشپزخانه دارید.  اگر غذای چینی را دوست دارید تابه مخصوص چین (وک) از لوازم ضروری است. چه آماده کردن  نوشیدنی، چه غذا نیاز یه یک سری لوازم دارد که باید از بودن آن ها در آشپزخانه تان مطمئن شوید. 

5 . یک نقطه چشمگیر در آشپزخانه تان ایجاد کنید


هر آشپزخانه ای در هر سبک، اندازه و شکلی به یک نقطه چشمگیر احتیاج دارد. اگر آشپزخانه کوچکی دارید بر عناصر موجود تکیه کنید و از آن ها به عنوان نقطه چشمگیر آشپزخانه تان استفاده کنید. این عناصر می توانند پنجره آشپزخانه یا نورپردازی مناسب باشد. یکی از نقاط آشپزخانه را چشمگیر تر کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی جالب و جذاب باشد. در آشپزخانه بزرگ اگر نقطه چشمگیری وجود نداشته باشد می توانید آن را بسازید. 

در دیزاین آشپزخانه تان باید یک نقطه خاص و چشمگیر ایجاد کنید. از یک جزیره گرفته تا یک اجاق گاز به سبک انگلیسی یا یک دیوار پوش خاص تا یک اسپرسو ساز ایتالیایی و یک فرش ایرانی. چیزی را انتخاب کنید تا به شما کمک کند که یک نقطه خاص و چشمگیر در آشپزخانه تان ایجاد کنید و تصویری از آشپزخانه تان بازتاب دهد که دقیقا همان را می خواهید. 

6. از المان های مخصوص خودتان در آشپزخانه استفاده کنید


فرقی ندارد که از آشپزخانه تان زیاد استفاده کنید یا کم، به هر حال این فضایی است که متعلق به شماست، پس آن را برای خودتان کنید. از المان های مخصوص به خودتان در آشپزخانه استفاده کنید تا با دیدن آن چنین احساسی در خودتان هم ایجاد شود و با ز هم این جمله معروف را می گوییم که آشپزخانه قلب خانه شماست پس دخیل کردن احساس شخصیتان در طراحی آشپزخانه ایرادی ندارد. اما دقت کنید که آن را پر از وسیله نکنید. 

آشپزخانه شلوغ ترین قسمت خانه است پس اضافه کردن لوازم غیرضروری فقط آن را شلوغ تر می کند.  سبک دیزاین کابینت آشپزخانه باید به نحوی باشد که فضایی آرامش بخش و در عین حال کاربردی ایجاد کند. بنابراین سعی کنید روشی را انتخاب کنید که بتوانید طرح ها و رنگ ها را به آشپزخانه بیاورید. می توانید با یک پرده طرح دار به سادگی یک آشپزخانه سنتی را تغییر دهید و فضا را دوست داشتنی تر کنید. 

7. برای وسایل آشپزخانه هزینه کنید


در هر صورت آشپزخانه یک محل پر رفت و آمد محسوب می شود و به همین دلیل باید از اجزا با کیفیت در آشپزخانه استفاده کنید. روی وسایل آشپزخانه سرمایه گذاری کنید، یعنی از وسایل با کیفیت استفاده کنید. اگر فضای بزرگی در آشپزخانه دارید یک یخچال دوقلو بسیار عالی است. در غیر این صورت گزینه مناسبی نخواهد بود. اگر قهوه درست کردن در آشپزخانه برایتان بسیار مهم است ایرادی ندارد برای یک قهوه ساز خوب هزینه کنید که با مایکروفر و فر شما هم هماهنگ باشد. در واقع پولتان را برای چیزی هزینه کنید که در آشپزخانه بیشتر با آن سر و کار دارید. 

8. به جزئیات توجه کنید


آبچکان ظرفشویی، نگهدارنده ی ظروف، حوله خشک کردن ظروف و... آشپزخانه پر از جزئیات است که با توجه کردن به آن ها در دیزاین آشپزخانه می توانید تنوع زیادی در آن ایجاد کنید. تغییر آشپزخانه تان می تواند به سادگی تغییر در همین جزئیات کوچک باشد. تغییر دسته های کابینت می توانند طراحی آشپزخانه را تغییر دهند و دستمال هایی با رنگ های روشن می توانند ترفند مناسبی باشد.  یک گلدان کوچک پر از گل هم می تواند روحیه تان را هنگام کار در این فضا شاد کند. 

9. از رنگ ها استفاده کنید


در قسمت هایی که می توانید از رنگ ها استفاده کنید. یک آشپزخانه با طراحی تک رنگ می تواند با اضافه کردن رنگ در آن بسیار زنده شود. رنگ های شب رنگ یا رنگ های مخملی و خنثی، مهم نیست. فقط از رنگ ها استفاده کنید. می توانید با یک یا چند جز آشپزخانه این کار را انجام دهید. از یک کتری رنگی، یا تستر یا حتی اجزا کوچکی مثل مگنت های روی یخچال استفاده کنید. استفاده کردن از اجزا رنگی کوچک مثل مگنت های روی یخچال یا دستمال های آشپزخانه این امکان را به شما می دهد که هر زمان که خواستید به راحتی آن ها را تغییر دهد و رنگ جدیدی را به آشپزخانه تان بیاورید. 

10. اجزای لوکس را به آشپزخانه تان بیاورید


با وجود اینکه آشپزخانه یک فضای شلوغ و پر هرج و مرج است، اما این به این معنا نیست که نمی توان از اجزای لوکس در آن استفاده کرد. Sam می گوید: لوکس برای افراد مختلف معانی مختلفی دارد اما برای من لوکس بودن به معنای طراحی بسیار زیبا و ساخت بسیار قوی است. شما در انتخاب آزادید می توانید یک  اجاق گاز کلاسیک ، یک کتری الکترونیک یا یک قطعه هنری که در نمایشگاه خریده اید را انتخاب کنید. 

فقط باید مطمئن شوید مقداری  از حس از لوکس بودن در آشپزخانه تان وجود داشته باشد. 




10 نکته کاربردی از متخصصین دکوراسیون در طراحی آشپزخانه
نويسنده :
تاريخ :
سه شنیه 29 خرداد 1397
نظر :
راه حلها وپیشنهادات خوب وقابل استفاده بود
نويسنده :
ناصر سي ستار
تاريخ :
جمعه 14 اردیبهشت 1397
نظر :
در کل تجربه ي من از طراحي آشپزخانه اينه: تعادل ايجاد کردن بين زيبايي و کاربرد مصرف

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر