OK
 مقالات ...

قوانین فنگ شویی در کابینت آشپزخانه

آشپزی با انرژی مثبت

آشپزخانه را قلب خانه می نامند. فضایی که وعده های غذایی در آن آماده شده و گاهی در همین فضا سرو می شود. این مسائل دلایل کافی بر  لزوم  وجود حداکثر  انرژی  مثبت  در این فضا را ایجاب می کند. اگر دوست دارید در غذایی که آماده می کنید و در فضایی که ساعات زیادی را در آن سپری می کنید انرژی های مثبت جریان داشته باشند، باید فضایی کاربردی در آشپزخانه خود فراهم کنید. قوانین فنگ شویی که بیشتر آنها بر مبنای کاربرد، ایمنی و نظافت فضا تعریف شده اند به شما کمک می کنند بتوانید فضایی مطابق با نیازهای خود و در حقیقت مملو از انرژی مثبت ایجاد کنید. البته نیازی نیست تمام این موارد را همزمان در دکوراسیون آشپزخانه خود اجرا کنید. فقط به خاطر داشته باشید که کاربردی بودن فضا باید در الویت باشد. فضا را با تمام شرایط ارزیابی کنید و هر آنچه به نظرتان بهترین و صحیح ترین کار است انجام دهید. اما اگر دوست دارید گام به گام شروع کنید ، اصول فنگ شویی را در فضا لحاظ کنید.
                   
× فضای آشپزخانه را کاربردی کنید تا کار در آشپزخانه سهل و مفرح باشد. اگر آشپزخانه قلب خانه است، اجاق گاز نیز قلب آشپزخانه محسوب می شود. بنابراین اگر اجاق گاز خراب باشد و خوب کار نکند نوعی آشفتگی و اختلال شدید در فضای آشپزخانه ایجاد می شود که از نظر قواعد فنگ شویی نشان از آشفتگی و اختلال مالی خانواده دارد. بنابراین هرچه سریع تر نسبت به تعمیر یا تعویض اجاق گاز ناکارآمد و خراب خود اقدام کنید. برای داشتن آشپزخانه ای سالم و پرازانرژی مثبت، علاوه بر اجاق گاز مواردی مانند لوله کشی و وضعیت راه آب سینک ظرفشویی نیز باید در بهترین حالت باشد.                        
× اگر قصد رنگ آمیزی کابینت ها را دارید و دوست دارید رنگی انتخاب کنید که فنگ شویی بر انرژی مثبت آن تاکید دارد ، رنگ زرد کره ای را انتخاب کنید. این رنگ بر دلباز شدن فضا می افزاید و به محیط انرژی مثبت می بخشد. رنگ های دیگری هم که چنین خاصیتی داشته باشند از نظر فنگ شویی مناسب هستند.                              
 
  بر اساس اصول فنگ شویی و تاثیر عناصر پنج گانه آن بر یکدیگر، عنصر آب و آتش نباید در ارتباط مستقیم با یکدیگر باشند. بنابراین اجاق گاز و ماشین ظرفشویی یا سینک نباید به طور مستقیم در کنار یکدیگر قرار داده شوند زیرا تقابل آب و آتش، ایجاد تنش می کند. عنصر اعتدال این دو عنصر چوب است. بنابراین می توانید از کابینت یا قفسه های چوبی بین این دو عنصر استفاده کنید یا عنصری سبز بین این دو عنصر قرار دهید. همچنین اجاق گاز نباید در مقابل درگاه فضا، زیر پنجره یا روی سطح کابینت جزیره قرار داده شود زیرا انرژی عنصر آتش به راحتی از این قسمت ها خارج می شود. در عین حال مطمئن شوید شیر آب در سمت چپ اجاق گاز قرار نگیرد. زیرا این مسئله سبب تضعیف انرژی عنصر آتش  می شود.

  تا جایی که ممکن است از مایکروفر در فضای آشپزخانه استفاده نکنید، زیرا باعث تخریب انرژی مثبت فضا می شود. اما اگر بر این کار اصرار دارید، مطمئن شوید مایکروفر در جایی نزدیک به بالای اجاق گاز نصب نشده باشد.
  از قرار دادن آب راکد برای زمان طولانی روی اجاق گاز خودداری کنید، زیرا این مسأله از نظر قواعد فنگ شویی باعث بروز افسردگی می شود. برای مثال زمانی که کارتان با کتری تمام شد آب داخل آن را برای پخت غذا یا پس از سرد شدن برای آب دادن گلها استفاده کنید.

  قرار گرفتن سینک ظرفشویی در سمت راست آشپزخانه از نظر فنگ شویی بهترین حالت است و در عین حال یخچال و فریزر نباید روبروی درگاه آشپزخانه قرار گیرند.

  فضای آشپزخانه را همواره تمیز و سازمان یافته و به دور از هرگونه ریخت و پاش نگه دارید. یک فضای تمیز و مرتب همیشه مملو از انرژی های مثبت است. سطوح روی کابینت ها و کانتر را مدام خلوت و مرتب کنید و هر وسیله ای را سر جایش قرار دهید. ظرف های خشک را از داخل آبچکان بردارید و این قسمت را نیز خلوت نگه دارید. نظافت آشپزخانه را از قسمت های بالا شروع و به قسمت های پایین ادامه دهید. گردگیری و نظافت پنجره و سطوحی را که معمولا نادیده گرفته می شوند فراموش نکنید. در آشپزخانه باید هر وسیله ای جای مشخص داشته باشد و هر قسمتی از فضا باید متعلق به عنصری خاص باشد. این مسأله یعنی اوج سازمان یافتگی و نظم که در اصول فنگ شویی یک اصل اساسی است.


                    

  فضای داخل کابینت های بسته و کشوها را تفکیک کنید و انواع ظروف، ابزارها و ادویه ها را دسته بندی کرده و هر دسته را در فضای تفکیک شده و مخصوص خود قرار دهید. زیر چیدمان فضای آشپزخانه باید دارای شفافیت باشد. یعنی باید فضا همیشه طوری مرتب باشد که یافتن وسیله ای خاص در کشوها و کابینت ها به آسانی و با سرعت انجام شود.× فضا را رنگارنگ کنید. رنگ هایی با تناژ خاکی و همچنین رنگ های آتشین از جمله گزینه های مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه هستند. اما نکته مهم در استفاده از رنگ ها حفظ تعادل میان رنگ های انتخاب شده در دکوراسیون است. به خاطر داشته باشید استفاده بیش از یک رنگ ممکن است در انرژی موجود در فضا اختلال ایجاد کند. عناصر کوچک را به صورت تک رنگ درنظربگیرید. رنگ های براق برای دکوراسیون آشپزخانه مناسبتر هستند. زیرا انرژی بیشتری متصاعد می کنند. درحالیکه رنگ های مات کسل کننده و بدون جذابیت هستند و انرژی را منعکس نمی کنند.
× البته به یاد  داشته باشید  که  سلیقه شخصی  هر فرد  در  انتخاب  رنگ حرف  اول  و  آخر   را  می زند.  اگر رنگ هایی  را که  قوانین  دکوراسیون و  فنگ شویی آنها  را  برای دکوراسیون آشپزخانه توصیه می کنند دوست ندارید و نمی توانید  با آنها ارتباط  برقرار  کنید ، مطمئن باشید این رنگها بر فضای شما هرگز تاثیر مثبتی نخواهند گذاشت . بنابراین نیازی نیست  تمام   فضای  آشپزخانه  خود را به رنگی  که توصیه شده در آورید. استفاده  از  این رنگ ها حتی در  قالب ابزارهای گچبری  یا عناصر کوچک  در فضا  می تواند تاثیر و جلوه ای  را که باید، خلق کند.
  از نظر فنگ شویی و البته ایمنی ، چاقوها و ابزار نوک تیز نباید در دکوراسیون آشپزخانه در معرض دید باشند. بنابراین به جای نمایش چاقوها در دکور آشپزخانه یا نصب آن روی دیوار، آنها را داخل کشو یا کابینت بگذلرید و از دید پنهان کنید. همچنین اشیا و عناصر سنگین و بزرگ را در قسمت کابینت های بالایی قرار ندهید.

  اگر دوست دارید حتی نظافت آشپزخانه شما مطابق فنگ شویی باشد باید تا جایی که امکان دارد از شوینده ها و گند زداهای طبیعی و غیر شیمیایی استفاده کنید. آنچه در فنگ شویی بسیار به آن پرداخته می شود و از اهمیت زیادی برخوردار است ، سلامتی شماست که نباید در اثر استفاده از مواد شوینده شیمیایی به خطر بیفتد.

  وجود طبقات باز در آشپزخانه یکی از مهمترین اقدامات و نکات فنگ شویی است زیرا این مسأله باعث جریان یافتن انرژی در فضا می شود . بنابراین اگر تنها کابینت های درب دار و بسته در آشپزخانه شما وجود دارد ، درب تعدادی از آنها را برداشته و آنها را به طبقاتی باز و بدون درب تبدیل کنید.


              


فضا را شاداب و با طراوت نگه دارید . این کار بسیار ساده ایست و فقط کافیست یک گلدان پر از گلهای تازه و شاداب و یا ظرفی میوه های تمیز را روی کانتر اپن آشپزخانه یا روی سطح کابینت ها قرار دهید تا طراوت و شادابی به دکوراسیون آشپزخانه شما وارد شود. 

منبع
​ : ماهنامه منزل