OK
کابینت بانک

مزايا و معايب کف پوش سراميک براي آشپزخانه و انواع آن


مزايا و معايب کف پوش سراميک براي آشپزخانه و انواع آن

انتخاب کف پوش سراميک براي آشپزخانه داراي مزايا و معايبي که بهتر است قبل از انتخاب آن ها را در نظر بگيريد.


کف پوش سراميک متريالي پرکاربرد است که مي تواند در محيط هاي مختلفي استفاده شود بدون اينکه نگران خيس شدن، لک شدن و طراحي آن باشيد. اگر چه کف پوش سراميک به عنوان يک پوشش سخت و بادوام شناخته مي شود، اما خصوصياتي هم دارد که باعث مي شود نتوان از آن براي هر فضايي استفاده کرد. آگاهي از مزايا و معايب اين کف پوش امکان انتخاب آگاهانه يک کف پوش مناسب را براي شما فراهم مي کند. 

مزاياي کف پوش سراميک


کف پوش سراميک آشپزخانه در مقابل نفوذ آب مقاوم است. روي کف پوش سراميک يک لايه محافظ قرار مي گيرد و آن را در مقابل نفوذ آب و لکه ها مقاوم مي کند. اين متريال ها همچنين به طور طبيعي در مکان ها و شرايطي که در ان ها رطوبت زياد است مقاوم هستند. اين خصوصيت کف پوش سراميک، آن را براي استفاده در محيط هاي پررطوبت مانند آشپزخانه و حمام  ايده آل مي کند. 

سراميک به طور طبيعي اين لايه محافظ را ندارد و بايد قبل از استفاده روي آن ها يک لايه محافظ ايجاد شود تا در مقابل نفوذ آب مقاوم باشند. درز بين سراميک ها هم مستعد نفوذ پذيري آب و رطوبت هستند و بايد روي آن ها هم يک لايه محافظ ايجاد کرد تا در مقابل نفوذ آب به درون آن ها و تضعيف بافت کلي و سست کردن بافت سراميک جلوگيري شود. 

ماندگاري کف پوش سراميک:


کف پوش سراميک آشپزخانه بسيار بادوام است و به سختي ترک برمي دارد. اگر نصب آنها به خوبي انجام شود مي تواند از 10 تا 20 سال دوام داشته باشد و اگر به خوبي از آن ها نگهداري شود حتي ماندگاري بيشتري هم مي توانند داشته باشند. هم چنين اگر يکي از کاشي هاي سراميک در اثر ضربه شديد ترک بخورد، امکان تعويض آن کاشي به سادگي ميسر است. 

نگهداري و تميز کردن کف پوش سراميکي آشپزخانه:


کف پوش سراميک آشپزخانه نگهداري بسيار آساني دارد. آلودگي ها، لکه ها و مايعات روي سطح باقي مي مانند اين امکان را به شما مي دهد که به راحتي با يک دستمال آن ها را پاک کنيد. به طور روزمره بايد سطح را با يک جاروي برقي يا دستي تميز کنيد تا آلودگي ها روي سطح باقي نمانند. اگر لکه ي قوي روي سطح ريخته شود مي توانيد آن را با هر نوع ماده ي شوينده اي تميز کنيد و اصلا نگران آسيب ديدن سطح سراميک نباشيد. 

طراحي هاي متفاوت: 


تکنيک هاي مدرن توليد، اين امکان را مي دهد که کف پوش هايي چندين رنگ مختلف ايجاد کنند. کاشي ها مي توانند با الگوهاي متفاوت ترکيب شوند و طرح هاي متنوع تري را ارائه دهند. هم چنين مي توانند در مدل هاي متنوعي با طرح هاي چوب و سنگ طبيعي توليد شوند. آن ها مي توانند در انواع مدل ها مانند مثلت و مستطيل توليد شوند. 

قيمت هاي کف پوش سراميک: 

بيشتر کاشي هاي سراميک از 5 تا 10 دلار بر هر متر مربع مي باشند. اين متريال از نظر قيمتي  در مقابل فرش گران تر و در مقابل چوب، ارزان تر است. بسته به اينکه از اين متريال در چه مکان هايي استفاده شود مي توان طول عمر آن را تعيين کرد. 

حساسيت هاي قابل توجه اين متريال: 


کاشي هاي سراميک، سطحي سخت و خشک دارند که اجازه جذب هيچ گونه آلودگي، گرد و غبار و ماده ديگري را نمي دهند. به دليل جنس سطح اين کف پوش، وقتي خرده هاي آشغال روي اين سطح ريخته مي شود مي توانيد به راحتي آن ها را با جارو، دستمال يا يک تکه ابر تميز کنيد. باقي ماندن گرد و غبار روي سطح کف پوش سراميکي باعث مي شود که اين ذرات در هوا پراکنده نشوند و درنتيجه هواي سالم تري در آشپزخانه داشته باشيد و اين ذرات، براي شما مشکلات تنفسي ايجاد نخواهند کرد.  

معايب کف پوش سراميک

 

سختي کف پوش سراميک:

سراميک کف پوش بسيار سخت و خشکي است و همين موضوع تميز کردن آن را راحت مي کند اما متاسفانه اين موضوع باعث مي شود که راه رفتن روي آن راحت و مطلوب نباشد و هم چنين متريال آن طوري است که نمي توان روي آن ها روکش هاي نرم (مانند فوم، موکت و...) نصب کرد و استفاده از آن را راحت تر کرد. اين به اين معني است که اين متريال، براي محيط هايي که افراد مجبور هستند زمان زيادي را در آنجا بايستند، مناسب نيست. 
 
البته که سختي سراميک را مي توان با يک پادري يا قاليچه کوچک در محل هايي که افراد، زمان زيادي را به صورت ايستاده در آن جا طي مي کنند مقداري کم کرد؛ محل هايي مانند پشت پيشخوان فروشگاه يا پشت جزيره آشپزخانه. 

کف پوش سراميک، متريالي خنک: 

اين متريال نمي تواند به خوبي گرما را در خود نگه دارد. اين به اين معني است که سطح کف پوش سراميک هميشه سرد است و در يک صبح زمستاني ممکن است، پا گذاشتن روي سطح سرد سراميک براي شما شئکه کننده باشد. اما اين خصوصيت در فصل تابستان برايتان خيلي مطلوب خواهد بود.  

نصب کف پوش سراميک: 

کاشي هاي سراميک سخت و سنگين هستند و براي نصب آن ها به ملات، دوغاب ها و ابزارهاي مختلفي احتياج است. اگر چه تمام اين اقدامات توسط يک فرد آماتور هم قابل انجام است اما اين يک فرآيند دشوار و زمان بر است و انجام يک کار اشتباه در هنگام نصب کف پوش در آينده مشکلات زيادي را ايجاد مي کند و ممکن است زيبايي آن را هم تحت تأثير قرار دهد.  با توجه به اين دلايل، بسياري از مردم ترجيح مي دهند از يک نصاب براي نصب کف پوش سراميک آشپزخانه کمک بگيرند. متاسفانه اين کار طاقت فرساست بنابراين گروه نصابان (پيمانکاران) مي توانند کمک چشم گيري در اين کار به شما بکنند. اما اين اقدام باعث افزايش هزينه نصب کف پوش سراميک از 25 تا 50 درصد مي شود.  

وزن کاشي سراميک: 

سراميک ها خيلي سنگين  هستند و براي طبقات بالاي ساختمان مناسب نيستند. بنابراين اگر تصميم داريد از کف پوش سراميک براي طبقات بالاي ساختمان استفاده کنيد، بهتر است ابتدا مطمئن شويد که ساختار ساختمانتان محکم و قوي است و وزن اضافي را متحمل نمي شود. 

چند نمونه مدل الهام بخش براي کف پوش سراميک آشپزخانه:

کف پوش سراميک آشپزخانه
مدل کف پوش سراميک آشپزخانه
کف پوش سراميک آشپزخانه
رنگ کف پوش سراميک آشپزخانه
مدل سراميک آشپزخانه
انواع سراميک آشپزخانه
سراميک کف آشپزخانه
کف پوش سراميک آشپزخانه
سراميک کف آشپزخانه
کف پوش سراميک آشپزخانه
سراميک کف آشپزخانه
 مترجم: مژده جدّا
منبع: HGTVمزايا و معايب کف پوش سراميک براي آشپزخانه و انواع آن

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر