OK
کابینت بانک

تعيين قيمت کابينت آشپزخانه و چالش هايي که براي مجريان و مشتريان به همراه دارد


تعيين قيمت کابينت آشپزخانه و چالش هايي که براي مجريان و مشتريان به همراه دارد

بررسي اجمالي چالش قيمت دهي کابينت سازان و مشکلات پيش رويشان با توجه به گفتاري منقطع در گروه تلگرامي تالار گفتگوي کابينت بانک


چه اتفاقي مي افتد، وقتي برخي کابينت سازان قيمتي پايين‌تر از عرف بازار به مشتري مي‌دهند؟ و چرا؟ آيا به سود کم راضي هستند؟ آيا همکاران کابينت‌کار در شيوه‌ي محاسبه‌ي قيمت اوليه با واقعيت با هم‌ديگر اختلاف نظر دارند؟ يا از آن‌جا که تازه وارد اين حرفه شده‌اند و تجربه و مهارت کافي ندارند، از هزينه‌هاي پنهان مانند زمان صرف‌شده براي مشاوره، استهلاک ابزارها و دستگاه‌ها، ماليات و ... غافلند؟ اين افراد به کيفيت کار تا چه حد اهميت مي‌دهند؟ و يا تا چه حد از پيامدهاي اين شيوه‌ي قيمت‌گذاري آگاهند؟ پيامدهايي که علاوه بر همکاران، در آينده‌اي نه چندان دور گريبان‌گير خودشان هم خواهد شد. نقش مشتريان در اين ميانه چيست؟ و اينکه آيا مشترياني که کاري با قيمت ارزان سفارش مي‌دهند قربانيان بي‌تقصير هستند؟
در اين متن ما تلاش خواهيم کرد تا با توجه به نظرات کاربران تالار گفتگوي کابينت بانک با علت‌ها و نتايج رفتارهايي از جنس سوالات بالا بيشتر آشنا شويم.

_ ميلاد مظاهري، يکي از کاربران تالار گفت و گوي کابينت بانک معتقد است علت قيمت‌هاي کم و نامتعارف، انتخاب مصالح ارزان و بي‌کيفيت، کلاهبرداري از مشتري‌هاي ناآگاه و طمع‌کار، شيوه‌ي محاسبه‌ي پيچيده و دور از انصاف و اجراي بي‌کيفيت است. به بيان ديگر مي‌توان گفت اين‌گونه کار کردن مصداق کم‌فروشي است. اين افراد آفت بازار هستند و وجهه‌ي افراد باتجربه و منصف را زير سوال مي‌برند. رقابت در همه‌ي بازارهاي جهاني وجود دارد اما رقابت بايد جوانمردانه باشد. مبناي رقابت بايد اول کيفيت و پس از آن قيمت باشد.

     _ کارشناس کابينت بانک بر اين باور است که برخي افراد تازه‌وارد بدون در نظر گرفتن همه‌ي جوانب، براي جذب مشتري قيمتي پايين مي‌دهند، غافل از اين‌که با اجراي کار کم‌کيفيت به اعتبار خود لطمه مي‌زنند و پس از مدتي مجبور هستند تغيير شغل بدهند، چون با بدنامي نمي‌توان در بازار دوام آورد، به خصوص در بازار کابينت که مشتري بيشتر به واسطه‌ي معرفي آشنايان با کابينت‌کاران آشنا مي‌شود.

_ ميرزايي يکي ديگر از کساني که در اين بحث مشارکت داشته، مي‌گويد: بارها از زبان خود مشتري شنيده‌ام که مي‌گويند شما هنرمند هستيد و کار هنري انجام مي‌دهيد. پس شعار من اين است، من هنرم را ارزان نمي‌فروشم. هنرمند براي خود و هنر خود ارزش قائل است. کساني که کار ارزان انجام مي‌دهند شخصيت کاري خود را زير سوال مي‌برند و لابد کارشان بي‌کيفيت است که به کم قانع هستند. بنابراين تا زماني که کار باکيفيت انجام شود نبايد نگران اين شرايط و وجود چنين همکاراني بود.

_ محمد رضا با گفته ميرزايي موافق است که ساخت کابينت هنر است و نبايد کار و هنر خود را ارزان بفروشيم، اما به گفته‌ي او اين حرف تا زماني درست به نظر مي رسد که مشتري وجود داشته باشد و سفارش بگيريد. خرابي بازار باعث مي‌شود مشتري به خاطر اختلاف ناچيز در قيمت، کار را به جاي ديگر سفارش دهد. او اذعان کرد قبلا به هيچ عنوان تخفيف نمي‌داده اما در حال حاضر براي جذب مشتري ناچار است تخفيف ويژه بدهد.

_حال کارشناس کابينت بانک سوالي را مطرح مي‌کند که جاي تأمل دارد: وقتي جنس را به قيمت بفروشيد مشتري راحت‌تر مي‌پذيرد که کار کيفيت بالايي دارد تا اين‌که همان کار را زير قيمت بفروشيد. مثلا اگر در بازار همه کابينت ملامينه را متري 450 هزار تومان مي‌فروشند، مشتري به کيفيت کاري که 600 هزار تومان قيمت دارد اعتماد بيش‌تري دارد، البته اگر به قول برخي دوستان به دنبال کيفيت باشد!

تا به اينجاي مطلب از نقطه نظرات همکاران حاضر در اين بحث مطلع شديم.
در ادامه به تاثير گذارترين موارد علل اين نابساماني‌ها در بازار کابينت کشورمان به صورت موردي و آنچه همکاران بدانها اشاره کردند مي‌پردازيم.


رقابت ناسالم


يکي از معضلات بازار کابينت ايران مدل رقابتي اشتباه است. در همين راستا در کانال تلگرامي کابينت بانک يک نظرسنجي انجام شد و اکثر کساني که در آن مشارکت داشتند معتقد بودند فضاي رقابتي مسموم يکي از علت‌هاي اصلي نابساماني در بازار مبلمان صنايع صفحه‌اي و کابينت آشپزخانه است.

_ ميرزايي يکي از کساني است که استادکاران را در اين رابطه مقصر مي‌داند. او معتقد است افرادي که کار ارزان مي‌فروشند شاگردان ما هستند که به هر دليلي، مثلا اختلاف يا عدم حمايت کاري از سوي کارفرما يا جاه‌طلبي، جدا شده‌اند و به علت نداشتن تجربه کافي از قيمت و نبود امنيت شغلي دست به چنين کاري مي‌زنند. در واقع ما خودمان رقيب ناشي را پرورش مي‌دهيم. به عبارتي دست زياد شده است.  

تازه کار بودن مجريان


يکي از پيامدهاي کار کردن با حداقل سود ضعف خدمات پس از فروش است، حاشيه سود کم به کابينت‌ساز اجازه‌ي ارائه‌ي خدمات پس از فروش مطلوب را نمي‌دهد. شايد مشتري در هنگام تحويل کار از قيمتي که براي کار خود مي‌پردازد رضايت داشته‌باشد، اما تصور کنيد پس از مدتي يکي از درب‌ها لب‌پر شود يا به هر دليلي نياز به تعويض باشد. کسي که با حداقل سود کار کرده است به جاي تعويض درب، مجبور است آن را با بتونه ترميم کند. چه بسا کيفيت کار نيز براي مشتري زير سوال مي‌رود. در اين ميانه کابينت‌ساز هم از سود معقول و منصفانه خود بازمانده و هم اعتبارش را خدشه‌دار کرده است.
 

سطح آگاهي مشتريان


m.a _    يکي ديگر از کاربران، معتقد است که سطح آگاهي مشتري از نوع جنس و متريال موجود در بازار اهميت زيادي دارد. شايد بهترين کار شفاف‌سازي و آگاهي دادن به مشتري باشد. وي معتقد بود زماني که براي آگاهي مشتري صرف مي‌کند بيشتر از زماني است که براي جذب مشتري مي‌گذارد. به گفته‌ي m.a با بالا رفتن آگاهي مشتريان، آن‌ها قابليت انتخاب خواهند داشت و مي‌توان ليست‌هاي قيمت متفاوتي ارائه کرد.

     _ فرهاد مالکي بر اين باور است که نبايد از وجود قيمت‌هاي مختلف در بازار ترس داشت. مسأله اين است: چگونه بايد اين نکته را در جامعه روشنگري کرد که متريال‌ها در صنف کابينت‌سازي زياد و قيمت آنها متفاوت است. خيلي از افراد تفاوت اصطلاحات ملامينه، نئوپان، لترون، و ام دي اف را نمي‌دانند. در همين راستا فرهاد مالکي مثال دردآوري از اين واقعيت مي آورد: مشتريِ يکي از همکاران فرق ملامينه و هايگلاس را نمي دانست. اين شخص ملامينه براق را به قيمت هايگلاس براي مشتري کار کرده بود. چنين کارهايي باعث از بين رفتن اعتماد مردم مي شود.
فعالان صنف کابينت‌سازان مقصر هستند که سعي نکردند روش شناسايي محصول را به جامعه آموزش دهند، چون کساني که از اين عدم آگاهي سو استفاده مي‌کنند از به خطر افتادن منافع‌شان ترس دارند.

_  در پاسخ، به گفته‌ي کارشناس کابينت بانک اين مطلب درست است که در صنف کابينت، تشخيص جنس باکيفيت و بي‌کيفيت براي بسياري از فعالان و از جمله حرفه‌اي‌ها نيز بسيار دشوار است و به هيچ وجه نمي‌توان چنين انتظاري از مشتري داشت و چون مشتري راه تشخيص را بلد نيست، به کابينت ساز نيز اعتماد نمي‌کند.

اختلاف در محاسبه ي قيمت کابينت تمام شده


_ مطلب ديگري که کارشناس کابينت بانک بدان مي پردازد اين است که: آيا فقط متريال است که در قيمت تفاوت ايجاد مي‌کند؟ محاسبه ي کار، زماني که به جاي 2 يونيت 100 سانتيمتري، يک يوينت 2 متري ساخته شود چگونه بايد باشد؟ چسب زير نوار لبه، کيفيت نوارکاري و برشکاري، خدمات پس از فروش، و تعهد، از جمله ي نکاتي است که در هزينه‌ي نهايي و کيفيت کار موثر است. آيا تا به حال حساب کرده‌ايد که براي جلب رضايت مشتري، خواسته يا ناخواسته چقدر براي خدمات پس از فروش هزينه مي‌کنيد؟

_     فرهاد مالکي (ملکي) در پاسخ گفت تا زماني که مشتري با اين فاکتورها آشنايي نداشته باشد نمي‌توان انتظار زيادي از او داشت. بايد تمام اين عوامل فهرست، و اطلاع‌رساني شود. اگر مشتري توانايي تشخيص داشته باشد به کيفيت توجه مي‌کند و صرفا اعتماد نمي‌کند.
نظرسنجي کابينت بانک درباره‌ي ميزان آگاهي مشتري نشان داده که اکثرکابينت سازان با آگاهي بيشتر مشتري موافق هستند اما اين آگاهي بايد در مسير صحيح باشد.
 از سوي ديگر نمي توان با قاطعيت گفت همه‌ي مشتريان به دنبال کيفيت بالا و جنس عالي هستند. بخش قابل توجهي از مشتريان اولويت را به کار با هزينه‌ي تمام‌شده پايين‌‌تر مي‌دهند. 

در اين راستا آراز دکور مشتريان را به سه گروه دسته‌بندي کرده است:
- مشترياني که اصطلاحا بساز بفروش ناميده مي‌شوند و فقط براي تکميل کار آپارتمان و تحويل به خريدار ارزان‌ترين کابينت را سفارش مي‌دهند
- مشترياني که کار متوسط مانند کابينت هاي گلاس مي‌خواهند
- مشتريان خاص که قيمت برايشان اهميتي ندارد و بايد کار اروپايي به آن‌ها تحويل داده شود
بنا به نظر ايشان بايد با شناخت بازار هدف و خواسته‌ي مشتري، انتظار او از ميزان کيفيت، و هزينه‌ي تمام‌شده بيشترين بازدهي را در هر بخش از بازار هدف داشته باشيم.

 از نظر m.a تعدد توليدکننده مي‌تواند فرصتي باشد براي رقابت (نه لزوما در قيمت بلکه در کيفيت)
و اضافه مي‌کند من تصور مي‌کنم داريم به مرور به مسيري مي‌رويم که حرفه‌اي‌ها مي‌مانند و بقيه کنار مي روند.
حرفه‌اي  آن‌هايي هستند که :
- مرتب مطالعه دارند و بروز هستند
-مولف هستند
- جهت آگاه سازي مشتريانشان قدم برمي‌دارند
و مي‌پرسد:
راستي تا حالا سعي کرديد در اين رشته مولف باشيد؟
آيا سبک و روشي به نام شما وجود دارد؟
 برند سازي کرديد؟
کار فوق العاده بدون دستمزد اضافه انجام داديد؟

مشکلات زيرساختي


SM1GH به يک مشکل زيرساختي در بازار کابينت اشاره کرد و آن فروش متري کابينت بود. در حوزه‌هاي ديگر مشتري تا اين حد وارد جزئيات کار نمي‌شود. هيچ کجاي دنيا مشتري را وارد جزئيات کار نمي‌کنند يا کابينت را به صورت متري نمي‌فروشند، بلکه به صورت پروژه‌اي و سيستم آشپزخانه کار مي‌کنند. اين کاربر گفته است: صنعت دکوراسيون در کشور همسايه‌ي ما ترکيه سطح بالا و قابل قبولي دارد. من مدتي در اين کشور کار کرده‌ام و هيچ وقت نديدم مشتري را درگير متر طول کابينت زميني و هوايي و هزار چيز ديگر بکنند، کاري که ما در کشور خودمان با مشتري مي‌کنيم! خيلي ساده کار را به صورت يک پروژه کامل تعريف مي‌کنند و يک قيمت کلي مي‌دهند، به همين راحتي!
اما در صورتي که يک مشتري از کابينت‌ساز به اتحاديه شکايت کند، اتحاديه بر مبناي متر شکايت را بررسي، و با فرد برخورد مي‌کند. اين نکته‌اي بود که محمد رضا، يکي ديگر از کاربران به آن اشاره کرد.

آراز دکور که خود را کارشناس صنايع چوب معرفي کرده است مي‌گويد وقتي عرضه بيشتر از تقاضا باشد (به دلايل مختلف از جمله عدم نظارت بر صنف، صدور پروانه بدون کارشناسي نياز جامعه و ...) مشتري براي توليدکننده ناز مي‌کند. وقتي همکاران نسبت به شکايت از فرد خاطي بي‌مسئوليت عمل مي‌کنند، وقتي يک نفر با سه ماه کار کردن ادعاي استادي مي‌کند، همه و همه به تناقض در قيمت‌ها منجر مي‌شود. از طرفي ديگر تقاضاي محصولي که صرفا قيمت کم در آن مد نظر مشتري باشد باعث ايجاد فضاي رقابت ناسالم در بازار مي‌شود.

ورود مشتري به بحث


Shahab Royaei کاربري است که تاکنون 3 بار کابينت آشپزخانه سفارش داده است. او گفت: من تا به حال سه بار براي منزلم کابينت سفارش دادم و هر سه بار به مشکل برخوردم. من واقعا نسبت به اين صنف به شدت بدبين هستم. البته مطمئنا افراد با وجدان و منصف هميشه هستند ولي من هر بار با صنف کابينت رو به رو شدم تقلب و زياده خواهي ديدم. گويا همه سعي مي‌کنند از ناآگاهي مشتري تا حد امکان سواستفاده کنند.

راهکارهاي پيشنهاديمرجع قيمت‌گذاري


يکي از راهکارهاي پيشنهاد شده توسط کاربران ايجاد يک مرجع قيمت‌گذاري بود، مرجعي که هم براي کابينت سازان و هم براي مشتريان معتبر و قابل استناد باشد.
_ مصرف کننده به فضايي نياز دارد که بتواند به اندازه‌ي کافي تحقيق و جست و جو کند و با کسب اطلاعات کافي کار خود را به يک کابينت‌ساز ماهر و معتبر سفارش دهد.
 

فرهنگ‌سازي و نظارت


هر چند کار فرهنگ سازي بسيار سخت و زمانبر است ولي در عين حال اساسي و اجتناب ناپذير است. ما نمي‌توانيم براي هميشه شاهد بروز چنين مشکلاتي از سوي عملکرد همکاران و حتي عملکرد خويش باشيم.
در يک اتوبان يک طرفه که هر کس به جهت دلخواه خويش مي‌راند نمي‌توان بدون بودن تابلوي راهنمايي و رانندگي ثابت کرد که جهت حرکت فلان خودرو صحيح است و بدون نظارت نيز نمي‌شود انتظار رعايت داشت.


تحريريه کابينت بانک

تعيين قيمت کابينت آشپزخانه و چالش هايي که براي مجريان و مشتريان به همراه دارد
نويسنده :
محمدرضا عنقا
تاريخ :
یکشنبه 10 دی 1396
نظر :
سلام خدمت همکاران يکي از اساسي ترين مشکلات خود اتحاديه هستش که متاسفانه نظارت کافي بر اعضاي عضو نداره و همين هم باعث ميشه مشکلات قيمتي و کيفيتي پيش بياد. غير اين هم افرادي که به صورت سيار يا دلال وارد اينکار شدن هم به قيمت کار لطمه ميزنن زيرا نه هزينه خاصي دارن نه خودشون کاري انجام ميدن.

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر