OK
کابینت بانک

10 نکته کاربردي از متخصصين دکوراسيون در طراحي آشپزخانه


10 نکته کاربردي از متخصصين دکوراسيون در طراحي آشپزخانه

در طراحي دکوراسيون آشپزخانه نکات جزئي و مهمي وجود دارد که متخصين دکوراسيون چند نمونه از آن ها را شرح داده اند...


طراحان داخلي و متخصصان در  موسسه Amara و هم چنين يکي از کارشناسان آن ها به نام sam hood، نظرات کارشناسي شان را در رابطه با بالا بردن پتانسيل هاي محيط آشپزخانه طوري که کارايي و زيبايي در آن به بالاترين حد خود برسد، در اين مقاله بيان کردند.  توصيه هاي sam  فقط نيازهاي طراحان داخلي را پوشش نمي دهد، بلکه اين توصيه ها براي تمام افرادي که اغلب کارشان آشپزي براي خانواده و دوستانشان است نيز بيان شده است. 

توصيه هاي ارائه شده در طراحي آشپزخانه

1. بگذاريد در طراحي آشپزخانه تان مشخص شود که محلي براي آشپزي است 


طراحي آشپزخانه
در هر خانوده اي يک شخص وجود دارد که معمولا آشپزي ها بر عهده اوست اگر شانس داشتن يک آشپز حرفه اي را در خانه تان داريد بايد مطمئن شويد که محيط آشپزخانه مي تواند پاسخگوي نيازهاي اين فرد باشد. اگر کابينت ها را در ارتفاع خيلي بلند در نظر بگيريد فقط براي افراد قد بلند قابل استفاده است و اگر ارتفاع کابينت ها را خيلي پايين در نظر بگيريد استفاده از آن براي افراد قد بلند دچار مشکل مي شود. 

از آنجايي که معمولا يک دست آشپز، هنگام آشپزي مشغول است، بايد وسايل را طوري بچنيم که استفاده از آن ها به سادگي و با سرعت امکان پذير باشد. اگر وسايلي مانند تستر و مخلوط کن را احتياج نداريد پس آن ها را از روي صفحه کابينت برداريد و به جاي آن  اجاق گاز و مايکرويو مناسبي براي آشپزي فراهم کنيد. 

2. سبکي را انتخاب کنيد که هميشه تميز به نظر برسد

طراحي کابينت آشپزخانه
هر سبکي از آشپزخانه را که انتخاب کنيد اگر تميز و مرتب نگه داشته نشود درنگهداري آن دچار مشکل خواهيد شد. اما بعضي از سبک هاي آشپزخانه تميز و مرتب تر به نظر مي رسند. براي انتخاب ديزاين و طراحي آشپزخانه تان حتما سبک زندگي تان را در نظر داشته باشيد. براي انتخاب رنگ مورد نظرتان بايد توجه کنيد که اين رنگ چه ميزان کثيفي ها را نمايش مي دهد و هر چند وقت يک بار نياز به تميز کردن دارد تا آشپزخانه تان هميشه زيبا و تميز به نظر برسد. 

اگر مي دانيد که خيلي مرتب نيستيد پس در انتخاب ديزاين کابينت آشپزخانه خود دقت کنيد. شما نبايد ترکيب رنگي تک رنگ و ساده با طراحي مينيمالي را انتخاب کنيد و اگر به شدت تميز و مرتب هستيد، سبک روستايي نمي تواند گزينه مناسبي براي شما باشد زيرا به علت طراحي کابينت و  سبک کلي آن هيچ وقت احساس مرتب بودن را به طور کامل به شما نمي دهد. 

3. جزيره آشپزخانه را با يک دليل قابل قبول ايجاد کنيد 

ديزاين آشپزخانه
آشپزخانه هاي بزرگ و جادار معمولا يک جزيره در وسط خود دارند. که اگر يک آشپز ماهر در خانه ي خود داريد، جزيره آشپزخانه مي تواند برايش بسيار کاربردي باشد. اما اگر جزيره آشپزخانه بيشتر جنبه تزئيني داشته باشد تا کاربردي، بهتر است آن را حذف کنيد و به جاي آن يک ميز شام يا فضايي براي نشستن ايجاد کنيد. 
به عبارت ديگر اگر شما از دوستداران آشپزي هستيد و در آشپزخانه تان جزيره نداريد، راه هايي که داشتن يک فضايي کاربردي براي آشپزي در آشپزخانه تان را بررسي کنيد.  اگر امکان و فضاي قرار دادن يک جزيره را نداريد يک ميز مخصوص نوشيدني يا dumbwaiter ( وسيله اي در داخل کابينت جا گذاشته مي شود و مانند يک آسانسور وسايل را بين مکابينت بالايي و پاييني جا به جا مي کند. ) هنوز مي تواند به شما در نگهداري و آماده کردن غذا و نوشيدني کمک کند. 

جزيره آشپزخانه جزئي است که در ديزاين و طراحي آشپزخانه مي تواند خيلي مهم و کاربردي باشد، اما اگر دليل درست و منطقي براي استفاده از آن را داريد، آن را ايجاد کنيد. 

4.لوازم بايد تکميل باشند 


طراحي آشپزخانه
همه ي لوازم ضروري را در آشپزخانه نگهداري کنيد. از يک مخلوط کن حرفه اي گرفته تا يک دربازکن با کيفيت. بايد مطمئن شويد همه وسايل مورد نيازتان در آشپزخانه وجود دارد. غذاهاي دريايي دوست درايد؟ مطمئن شويد همه نوع چاقو براي پوست کندن و پاک کردن ماهي مورد علاقه تان را در آشپزخانه داريد.  اگر غذاي چيني را دوست داريد تابه مخصوص چين (وک) از لوازم ضروري است. چه آماده کردن  نوشيدني، چه غذا نياز يه يک سري لوازم دارد که بايد از بودن آن ها در آشپزخانه تان مطمئن شويد. 

5 . يک نقطه چشمگير در آشپزخانه تان ايجاد کنيد

چيدمان آشپزخانه
هر آشپزخانه اي در هر سبک، اندازه و شکلي به يک نقطه چشمگير احتياج دارد. اگر آشپزخانه کوچکي داريد بر عناصر موجود تکيه کنيد و از آن ها به عنوان نقطه چشمگير آشپزخانه تان استفاده کنيد. اين عناصر مي توانند پنجره آشپزخانه يا نورپردازي مناسب باشد. يکي از نقاط آشپزخانه را چشمگير تر کنيد و مطمئن شويد که به اندازه کافي جالب و جذاب باشد. در آشپزخانه بزرگ اگر نقطه چشمگيري وجود نداشته باشد مي توانيد آن را بسازيد. 

در ديزاين آشپزخانه تان بايد يک نقطه خاص و چشمگير ايجاد کنيد. از يک جزيره گرفته تا يک اجاق گاز به سبک انگليسي يا يک ديوار پوش خاص تا يک اسپرسو ساز ايتاليايي و يک فرش ايراني. چيزي را انتخاب کنيد تا به شما کمک کند که يک نقطه خاص و چشمگير در آشپزخانه تان ايجاد کنيد و تصويري از آشپزخانه تان بازتاب دهد که دقيقا همان را مي خواهيد. 

6. از المان هاي مخصوص خودتان در آشپزخانه استفاده کنيد

کابينت آشپزخانه
فرقي ندارد که از آشپزخانه تان زياد استفاده کنيد يا کم، به هر حال اين فضايي است که متعلق به شماست، پس آن را براي خودتان کنيد. از المان هاي مخصوص به خودتان در آشپزخانه استفاده کنيد تا با ديدن آن چنين احساسي در خودتان هم ايجاد شود و با ز هم اين جمله معروف را مي گوييم که آشپزخانه قلب خانه شماست پس دخيل کردن احساس شخصيتان در طراحي آشپزخانه ايرادي ندارد. اما دقت کنيد که آن را پر از وسيله نکنيد. 

آشپزخانه شلوغ ترين قسمت خانه است پس اضافه کردن لوازم غيرضروري فقط آن را شلوغ تر مي کند.  سبک ديزاين کابينت آشپزخانه بايد به نحوي باشد که فضايي آرامش بخش و در عين حال کاربردي ايجاد کند. بنابراين سعي کنيد روشي را انتخاب کنيد که بتوانيد طرح ها و رنگ ها را به آشپزخانه بياوريد. مي توانيد با يک پرده طرح دار به سادگي يک آشپزخانه سنتي را تغيير دهيد و فضا را دوست داشتني تر کنيد. 

7. براي وسايل آشپزخانه هزينه کنيد 

طراحي و ديزاين آشپزخانه
در هر صورت آشپزخانه يک محل پر رفت و آمد محسوب مي شود و به همين دليل بايد از اجزا با کيفيت در آشپزخانه استفاده کنيد. روي وسايل آشپزخانه سرمايه گذاري کنيد، يعني از وسايل با کيفيت استفاده کنيد. اگر فضاي بزرگي در آشپزخانه داريد يک يخچال دوقلو بسيار عالي است. در غير اين صورت گزينه مناسبي نخواهد بود. اگر قهوه درست کردن در آشپزخانه برايتان بسيار مهم است ايرادي ندارد براي يک قهوه ساز خوب هزينه کنيد که با مايکروفر و فر شما هم هماهنگ باشد. در واقع پولتان را براي چيزي هزينه کنيد که در آشپزخانه بيشتر با آن سر و کار داريد. 

8. به جزئيات توجه کنيد

طراحي آشپزخانه
آبچکان ظرفشويي، نگهدارنده ي ظروف، حوله خشک کردن ظروف و... آشپزخانه پر از جزئيات است که با توجه کردن به آن ها در ديزاين آشپزخانه مي توانيد تنوع زيادي در آن ايجاد کنيد. تغيير آشپزخانه تان مي تواند به سادگي تغيير در همين جزئيات کوچک باشد. تغيير دسته هاي کابينت مي توانند طراحي آشپزخانه را تغيير دهند و دستمال هايي با رنگ هاي روشن مي توانند ترفند مناسبي باشد.  يک گلدان کوچک پر از گل هم مي تواند روحيه تان را هنگام کار در اين فضا شاد کند. 

9. از رنگ ها استفاده کنيد

طراحي آشپزخانه
در قسمت هايي که مي توانيد از رنگ ها استفاده کنيد. يک آشپزخانه با طراحي تک رنگ مي تواند با اضافه کردن رنگ در آن بسيار زنده شود. رنگ هاي شب رنگ يا رنگ هاي مخملي و خنثي، مهم نيست. فقط از رنگ ها استفاده کنيد. مي توانيد با يک يا چند جز آشپزخانه اين کار را انجام دهيد. از يک کتري رنگي، يا تستر يا حتي اجزا کوچکي مثل مگنت هاي روي يخچال استفاده کنيد. استفاده کردن از اجزا رنگي کوچک مثل مگنت هاي روي يخچال يا دستمال هاي آشپزخانه اين امکان را به شما مي دهد که هر زمان که خواستيد به راحتي آن ها را تغيير دهد و رنگ جديدي را به آشپزخانه تان بياوريد. 

10. اجزاي لوکس را به آشپزخانه تان بياوريد

طراحي آشپزخانه شيک و لوکس
با وجود اينکه آشپزخانه يک فضاي شلوغ و پر هرج و مرج است، اما اين به اين معنا نيست که نمي توان از اجزاي لوکس در آن استفاده کرد. Sam مي گويد: لوکس براي افراد مختلف معاني مختلفي دارد اما براي من لوکس بودن به معناي طراحي بسيار زيبا و ساخت بسيار قوي است. شما در انتخاب آزاديد مي توانيد يک  اجاق گاز کلاسيک ، يک کتري الکترونيک يا يک قطعه هنري که در نمايشگاه خريده ايد را انتخاب کنيد. 

فقط بايد مطمئن شويد مقداري  از حس از لوکس بودن در آشپزخانه تان وجود داشته باشد. 

 مترجم: مژده جدّا
  منبع: Arima10 نکته کاربردي از متخصصين دکوراسيون در طراحي آشپزخانه
نويسنده :
ناصر سي ستار
تاريخ :
جمعه 14 اردیبهشت 1397
نظر :
در کل تجربه ي من از طراحي آشپزخانه اينه: تعادل ايجاد کردن بين زيبايي و کاربرد مصرف

درج نظرات مقاله

نويسنده
نظر